Olimpijczyk na naszym basenie

Olimpijczyk na naszym basenie

Olimpijczyk na naszym basenie

rysz.olim

Znakomity pływak Marcin Ryszka – dwukrotny paraolimpijczyk (Pekin 2008, Londyn 2012). Medalista mistrzostw Europy i Świata wybrał zabierzowska  pływalnię na swoją bazę treningową.

Marcin jest niewidomy. Jako czterolatek w wyniku choroby stracił wzrok. W swoim życiu z wytrwałością godną podziwu podejmuje walkę zarówno z codziennością, jak i realizując się jako sportowiec. Wychodzi mu to znakomicie. Trenując na basenie Marcin musi mieć punkt odniesienia, dlatego pływa wzdłuż linii. Odległość może ocenić, licząc ruchy, bo przecież baseny mają określone wymiary. Albo też na końcu basenu stoi trener i kijem uderza Marcina, żeby wiedział, że jest już przy brzegu. Dziś jako 24-latek, student krakowskiej AGH, wielokrotnie zdobywał dla Polski medale w pływaniu podczas najważniejszych imprez o randze światowej. Ale jak sam przyznaje jako dziecko nie lubił pływać, bał się wody. Bakcyla złapał w piątej klasie podstawówki i trzyma go do dzisiaj o czym świadczą jego wyniki sportowe. W 2013 wraz ze znajomymi otworzył sekcje pływacką w stowarzyszeniu „NIE WIDZĘ PRZESZKÓD”. Od Października 2013 roku rozpoczął treningi w sekcji pływackiej „NIE WIDZĘ PRZESZKÓD” gdzie trenerem jest Mateusz Gadomski. Od kilku tygodni Marcin Ryszka wraz z kolegami z sekcji trenuje na pływalni OSR.

Osiągnięcia Marcina Ryszki.

Udział w Paraolimpiadzie Pekin 2008, Londyn 2012, mistrzostwa Europy Reykjavik 2009 srebro 100 m klasyczny, Berlin 2011 brąz 100 m klasyczny. Mistrzostwa świata na krótkiej pływalni: Rio Denareio srebrny medal 100 m stylem zmiennym, 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem klasycznym. Mistrz świata na długiej pływalni: Antalya 2011 – 50 m stylem klasycznym, 100 m stylem klasycznym, 200 m stylem klasycznym. W tym roku na kwietniowych zawodach w Berlinie walczył o wypełnienie minimum na sierpniowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Eindhoven. Udała mu się ta sztuka na dystansach 50 i 100 m stylem dowolnym, oraz 100 m stylem klasycznym. Ryszka został również już oficjalnie powołany do kadry i będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy.

ryszka 1

ryszka6