Bezpieczniej na pływalni

Bezpieczniej na pływalni

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W niezwykle cenne urządzenie do ratowania życia ludzkiego został wyposażony Ośrodek Sportowo Rekreacyjny. Defibrylator AED – bo o nim mowa – został zakupiony z funduszy otrzymanych od Kraków Airport w ramach konkursu grantowego „Wspieramy Sąsiadów”. To pierwsze tego typu urządzenie w ogólnodostępnym miejscu w Zabierzowie.

 

Defibrylator to sprzęt medyczny, który w przypadku zatrzymania akcji serca pozwala udzielić pomocy choremu nawet przez osoby bez profesjonalnego medycznego wykształcenia. W trakcie użytkowania defibrylatora pojawiają się polecenia głosowe oraz podpowiedzi graficzne prezentowane na wyświetlaczu. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, czego wynikiem jest ustanie krążenia krwi oraz niedotlenienie organizmu człowieka. W następstwie czego po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia i to zarówno w pracy, w autobusie jak i na dworcu. W odróżnieniu od zawału, któremu towarzyszy ostry ból w klatce piersiowej, u osoby z NZK zanika oddech i regularny puls, poszkodowany traci przytomność. Od momentu wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia z upływem każdej minuty szanse na uratowanie człowieka spadają o 7 do10 proc. Ofiara zatrzymania akcji serca, ma tylko 5 proc. szans na przeżycie. Jeżeli zostaną podjęte zabiegi ratunkowe, szanse wzrastają trzykrotnie. Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się defibrylator i zostanie prawidłowo użyty, szansa na uratowanie życia ludzkiego sięga 70 proc. Defibrylatory to urządzenia, które przywracają normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy.

Defibrylator AED kosztował 6500 zł. Dodatkowo został wyposażony w elektrody pediatryczne. Zakup w całości został sfinansowany przez Kraków Airport w ramach programu „Wspieramy Sąsiadów”. Urządzenie znajduje się na pływalni Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego w dyżurce ratowników. Ci ostatni mają nadzieję, że nigdy nie zajdzie konieczność użycia defibrylatora, a każdy użytkownik basenu będzie się tutaj czuł komfortowo, bezpiecznie i zdrowo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA